گردشگری استان فارس

معرفی جاذبه های تاریخی , گردشگری , مذهبی , فرهنگی و هنری استان فارس

روستای حصار – آبشار حصار

روستای حصار – آبشار حصار

روستای حصار یکی از زیباترین روستاها در بخش درودزن در شهرستان مرودشت فارس می باشد، وجود آبشارهای متعدد از جمله آبشار زیبای حصار که از چشمه ای در روستای دشتک به طرف حصار سرازیر  می شود زیبایی این روستا را صد چندان کرده است. در مسیر این رودخانه وجود آسیابهای آبی که در قدیم برای آرد کردن گندم به کار می رفته است به چشم می خورد.

در گذشته به خاطر اینکه این روستای کوچک محصور در میان باغات گردو و بادام  با دیوارهای بلند بوده که در چهار گوشه دیوارها چهار برجک نگهبانی وجود داشته و تنها راه ورود و خروج به این روستای کوچک از راه دروازه چوبی .بزرگی انجام می شد این روستا را “روستای حصار” نامیده اند

-حصار-دشتک-1368090679

راه رسیدن به روستای حصار:

وقتی از شیراز به سمت مرودشت حرکت کنید نرسیده به ورودی مرودشت(پل خان) یک راه فرعی به سمت چپ وجود دارد  که مسیر اصفهان و اقلید و کامفیروز و درودزن و دشتک را از مسیر مرودشت جدا می کند. وقتی وارد این جاده ی انحرافی بشوید(این جاده مسیر کمربندی مرودشت است) از اولین فرعی سمت راست که ادامه مسیر بدهید از مسیر اصفهان خارج و وارد مسیر اقلید، کامفیروز، درودزن و دشتک خواهید شد.

در این مسیر اول پتروشیمی مرودشت، بعد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات فارس و بعداز آن چند روستا را پشت سر میگذارید که مهمترینش روستایی هست به نام کوشکک. این روستا مرکز بخش درودزن است که دشتک هم در این بخش واقع شده است. از کوشکک که خارج شوید بعد از حدود ۲۰ دقیقه حرکت با ماشین به سد درودزن خواهید رسید. بعد از عبور از رودخانه ی کر به روستای درودزن و بعد از آن به دو راهی کامفیروز خواهید رسید.

از اینجا باید مسیر مستقیم را ادامه بدهید. بعد از این اولین فرعی به سمت راست، مسیر شما را از جاده اقلید جدا میکند. این همان دو راهیست که وقتی وارد آن شدید جاده ی دشتک و کوههای صخره ای آن را مشاهده می کنید.بر سر همین دوراهی تعدادی درخت ، چشمه و جوی آبی وجود دارد و همچنین یک قبرستان.

در اعتقادات مردم آن منطقه این مکان قدمگاه علی(ع) است و به همین خاطر به قدمگاه معروف شده است.از این دوراهی که گذر کردید پس از طی مسیر کوتاهی به دو راهی قصر خلیل میرسید. قصر خلیل نام روستایی است که در سمت راست این جاده واقع شده و دو راهی از سمت راست فرعی شما را به این روستا می رساند و مسیر مستقیم نهایتا به دشتک خواهد رسید.

بعد از دو راهی قصر خلیل پس از طی مسیر کوتاهی به روستای حصار می رسید. روستای حصار به لحاظ فرهنگی و زبانی و گویشی تفاوتی با دشتک ندارد. علت این امر اینست که این روستا به نوعی فرزند دشتک به حساب میآد. مردم آن اصالتا دشتکی اند و بنا بر ضرورتهای کاری و شغلی به حصار مهاجرت کرده و در آنجا ساکن شده اند.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!