گردشگری استان فارس

معرفی جاذبه های تاریخی , گردشگری , مذهبی , فرهنگی و هنری استان فارس

روستای دشتک -آبشار دشتک ابرج

روستای دشتک -آبشار دشتک ابرج

 

دشتک یکی از قدیمی ترین روستاهای استان فارس (واقع در شهرستان مرودشت) می باشد که آثاری از دوران هخامنشی در آن یافت شده است. این روستا به دلیل استقرار در دشتی کوچک به نام دشتک معروف شده است. بافت خانه های روستا به علت قرار گرفتن در شیب، پلکانی  می باشد. مردم روستا به زبان فارسی (گویش دشتکی) صحبت می کنند که از محدود بازمانده ی  گویش پهلوی جنوبی می باشد. هنوز هم در این گویش پاره ای از واژه های کهن پارسی را می توان دید. طبیعت بکر، چشمه های متعدد، کوچه باغ ها و گردو زارهای آن، هر بیننده ای را محو تماشای خود می کند. این روستا در حدود ۴۵۰  هکتار باغ انگور و بادام  دیم، و ۲۵۰ هکتار باغات گردو را دارا می باشد، و اخیرا به عنوان روستای هدف گردشگری انتخاب شده است.

-دشتک-ابرج-مرودشت-1367865506

در گذشته دشتک روستائی خودکفا بود. گیوه دوزی، نجاری، زنبورداری، آسیابانی، نمدمالی، رنگرزی و همچنین به علت قرار گرفتن در سرراه عبور ایل قشقائی از رونق بسیار خوبی بر خوردار بود. قبل از این که مدرسه دولتی  باز شود دشتک دارای چندین مکتب خانه بود و از روستاهای اطراف برای سواد آموزی به آنجا  می آمدند.

روستاهای زیادی در فلات ایران وجود دارند که دشتک نامیده می شوند و در ایران، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان پراکنده اند. سه تا از این دشتک ها از معروفیت بیشتری بر خوردار هستند که دشتک ابرج یکی از آنهاست. به طور یقین می توان گفت که دشتک در گذشته مرکز اقتصادی و فرهنگی منطقه ابرج و کامفیروز بود، ولی امروز از رونق گذشته برخوردار نیست.

راه رسیدن به دشتک :

وقتی از شیراز به سمت مرودشت حرکت کنید نرسیده به ورودی مرودشت (پل خان) یک راه فرعی به سمت چپ وجود دارد که مسیر اصفهان و اقلید و کامفیروز و درودزن و دشتک را از مسیر مرودشت جدا می کند. وقتی وارد این جاده ی انحرافی بشوید (این جاده مسیر کمربندی مرودشت است) از اولین فرعی سمت راست که ادامه مسیر بدهید از مسیر اصفهان خارج و وارد مسیر اقلید، کامفیروز، درودزن و دشتک خواهید شد. در این مسیر اول پتروشیمی مرودشت، بعد دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات فارس و بعد از آن چند روستا را پشت سر می گذارید که مهمترینش روستایی هست به نام کوشکک. این روستا مرکز بخش درودزن است که دشتک هم در این بخش واقع شده است.

از کوشکک که خارج شوید بعد از حدود ۲۰ دقیقه حرکت با ماشین به سد درودزن خواهید رسید. بعد از عبور از رودخانه کر به روستای درودزن و بعد از آن به دو راهی کامفیروز خواهید رسید. از اینجا باید مسیر مستقیم را ادامه بدهید. بعد از این اولین فرعی به سمت راست، مسیر شما را از جاده اقلید جدا می کند. این همان دو راهیست که وقتی وارد آن شدید جاده دشتک و کوه های صخره ای آن را مشاهده می کنید. بر سر همین دوراهی تعدادی درخت، چشمه و جوی آبی وجود دارد و همچنین یک قبرستان.

در اعتقادات مردم آن منطقه این مکان قدمگاه علی (ع) است و به همین خاطر به قدمگاه معروف شده است. از این دوراهی که گذر کردید پس از طی مسیر کوتاهی به دو راهی قصر خلیل می رسید. قصر خلیل نام روستایی است که در سمت راست این جاده واقع شده و دو راهی از سمت راست فرعی شما را به این روستا می رساند. و مسیر مستقیم نهایتا به دشتک خواهد رسید. بعد از دو راهی قصر خلیل پس از طی مسیر کوتاهی به روستای حصار می رسید. روستای حصار به لحاظ فرهنگی و زبانی و گویشی تفاوتی با دشتک ندارد. علت این امر اینست که این روستا به نوعی فرزند دشتک به حساب می آید. مردم آن اصالتا دشتکی اند و بنا بر ضرورت های کاری و شغلی به حصار مهاجرت کرده و در آنجا ساکن شده اند.

از حصار که خارج گردید به دامنه کوه و ارتفاع پا می گذارید. جاده مارپیچ دشتک آرام آرام شما را از دشت جدا و بر آن مسلط می کند. هر چه به آخرین پیچ نزدیکتر شوید افق دید شما وسیعتر و چشم انداز پیش روی شما چشم نوازتر و هوای اطراف دل انگیز تر خواهد شد. در ادامه مسیر به نقطه ای می رسید که بریدگی کوهی است که دشتک را از حصار و دیگر روستاهای آن منطقه جدا می کند. از اینجا به بعد همه چیز متفاوتست. افق دید شما دیگر دشت را نظاره گر نیست، هوا به کلی تغییر می کند، عبور از روی رودخانه کم آب اما زیبای دشتک، عبور از زیر سایه درختان گردو صورت می پذیرد و جاده همراه با شیب زیادست و خاطره ای ماندگار را برای شما رقم خواهد زد. پس از طی این مسیر شیب دار و مارپیچ به روستای دشتک می رسید. دشتک نقطه انتهایی این مسیر است و جاده در ادامه تنها قادرست کوچه های دشتک را طی کند.

آبشار دشتک ابرج

آبشار دشتک ابرج اقلید در استان فارس قرار دارد. این مکان دارای پتانسیل جذب گردشگر است و دارای دو آبشار زیبا هست. به علت نبود راه مناسب در حال حاضر کمتر گردشگری به آن منطقه می رود. آبشار زیبای دشتک در منطقه ای مرتفع وتاریخی در ۶۵ کیلومتری شمال غرب مرودشت در نزدیکی شیراز واقع است.

این آبشار در نزدیکی روستای دشتک  و در هشت کیلومتری شمال سد درودزن قرار گرفته و جنگلی از درختان گردو بر زیبایی مسیر آبشار افزوده است که در بدو ورود چشمان هر بیننده ای را خیره می کند.

ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!